saray-png-min

هلدینگ املاک سارای

تفاوت ملک اداری و موقعیت ملک اداری

در این مقاله قصد داریم به موضوع ملک اداری، مزایای مجتمع اداری و تفاوت ملک اداری و موقعیت اداری بپردازیم. با املاک پارمیس همراه باشید، تا از اطلاعات مفید این مقاله مستفیذ شوید.
برای کسانی که به دنبال خرید یا اجاره ملک اداری هستند، این سوال مطرح می شود که ملک اداری می خواهید یا موقعیت اداری؟
دانستن تفاوت اینها به شما کمک می کند تا برای خرید یا اجاره ساختمان تصمیم بهتری بگیرید. ابتدا به تعریف هر کدام می پردازیم:

 

تعریف ملک اداری

ملک اداری که به آن واحد اداری نیز می گویند، املاکی هستند که از سوی شهرداری دارای مجوز فعالیت اداری می باشند. به طوریکه افراد حقیقی و یا حقوقی در آن مشغول به کار هستند.
موقعیت اداری چیست؟
گاهی آپارتمان هایی در بعضی مناطق شهر وجود دارند که با وجود اینکه کاربری اداری ندارند، اما فعالیت های اداری و دفتری در آن جریان دارد. به این نوع املاک، ملک موقعیت اداری می گویند. زیرا واحد آپارتمانی به دلیل موقعیتی که دارند بسیار مورد توجه هستند و فعالیت اداری به شدت نیاز است.

 

تحت چه شرایطی فعالیت اداری در ملک مسکونی مجاز است؟

شهرداری به دلیل طرح های توسعه شهری به هر ساختمان مجوز اداری، تجاری و مسکونی را می دهد. اما به هر واحد مسکونی اجازه فعالیت های اداری را نخواهد داد. حتی اگر ملک شما در موقعیت اداری قرار گرفته باشد. به همین دلیل در صورت مواجه با این موضوع برخورد خواهند کرد و دفاتر مورد نظر را پلمپ می کنند.
با این حال، قانون در موارد خاصی استثنا قائل شده است و تحت شرایط خاصی اجازه فعالیت در آپارتمان مسکونی را به شما می دهد. در صورتی که بخواهید یکی از دفاتر ذیل را در واحد مسکونی خود راه اندازی کنید، مجوز فعالیت برای شما صادر می شود:

• دفتر مهندسی
• دفتر روزنامه و مجله
• مطب پزشکی
• دفتر وکالت
• دفتر اسناد رسمی و ازدواج

برای راه اندازی هر یک از این دفاتر، فقط کافی است از صنف مربوطه مجوز فعالیت داشته باشید. به همین دلیل، نیازی به اجازه شهرداری نمی باشد. قابل ذکر است که فقط مالک واحد مذکور شامل این استثنا بوده و مستاجرین ساختمان مسکونی حق راه اندازی این دفاتر را ندارند.

 

مزایا و معایب املاک اداری و موقعیت اداری

املاک اداری در صورت راه اندازی هر یک از دفاتری که در ابتدای مقاله ذکر شد، به صورت رسمی می تواند فعالیت کنند. خوشبختانه اجازه نصب تابلو هم به املاک اداری داده شده است. از مزیت اصلی این نوع املاک این است که هزینه اجاره یا خرید ملک اداری تقریبا هم رده ساختمان های مسکونی می باشند. به این دلیل که این نوع املاک عملا مسکونی هستند و تفاوتی با دیگر واحدهای مسکونی ندارد.

ممکن است به دلیل اخذ مجوز اداری، هزینه هایی را به شهرداری پرداخت کنید. به صورت عموم داشتن املاک اداری تنها برای مالک آن قانونی است و در صورت استفاده از واحدهای اداری، با شهرداری و در نتیجه پلمپ دفترتان روبرو خواهید شد.

 

تفاوت ملک اداری و موقعیت اداری

ملک موقعیت اداری همان ملک مسکونی است که در موقعیت ساختمان های مسکونی قرار دارد. در صورتی که یکی از دفاتر وکالت، ازدواج، انتشارات، مطب و … راه اندازی شود، به دلیل عدم تراکم جمعیت مشکلی نیست. اما خدماتی مانند فروشگاه، آرایشگاه، گیم نت و غیره ممکن است باعث آزار همسایگان شود و به اطلاع شهرداری برسد.
اگر قصد راه اندازی یکی از دفاتر پنج گانه ذکر شده را دارید، خرید ملک با موقعیت اداری به صرفه تر و منطقی تر است. در صورتی که قصد اجاره واحد اداری را دارید، یا غیر از دفاتر ذکر شده را می خواهید راه اندازی کنید، بهتر است سراغ ملکی با کاربری اداری بروید.

 

تفاوت سند اداری و تجاری

این امر مربوط به فعالیتی که مجوز آن صادر شده است می شود. ملک تجاری دارای حق سرقفلی نیز میباشد و حق نصب تابلو را نیز دارد. به همین دلیل، قیمت ملک اداری نسبت به واحد مسکونی تفاوت دارد و چند درصد گرانتر است.

 

منظور از مجتمع اداری چیست؟

با توجه به تعریف واحد اداری، به مجموعه ای که چند واحد اداری در طبقات مختلف و در کنار هم وجود داشته باشند را مجتمع اداری می گویند. هر کدام از این واحدها باید از سند رسمی اداری و مجوز فعالیت برخوردار باشند.
واحدهای اداری که در این مجتمع هستند اجازه نصب تابلو، امکان تبلیغات و غیره را نیز دارند.
در صورتی که واحد های تجاری نیز در کنار واحدهای اداری وجود داشته باشند، این مجموعه را بنام مجتمع اداری تجاری می نامند. اکثر سرمایه گذاران و کسبه، ترجیح می دهند فضایی را برای کار و فروش خود در نظر بگیرند و به فعالیت بپردازند.

 

نکات مورد توجه در خرید ملک اداری

خرید ملک اداری با ملک مسکونی متفاوت است. اگر قصد دارید یک دفتر اداری با سند اداری وقانونی داشته باشید، بهتر است به موارد ذیل دقت کنید.
اطمینان حاصل کنید
قبل از خرید ملک اداری، حتما در مورد نوع کسب و کارتان و اینکه چه نوع ملک اداری را خرید یا اجاره کنید فکر کنید. زیرا هزینه خرید یا اجاره ملک اداری بالاست، و بخش قابل توجهی از سرمایه شما را درگیر می کند. بنابراین، عواقب کار را بسنجید و عاقلانه تصمیم بگیرید.
نیازهایتان را بررسی کنید
از مهم ترین مراحلی که باید قبل از خرید ملک اداری آن را در نظر بگیرید، مشخص کردن نیازهایتان است. به این معنی که میخواهید موقعیت دفترتان در کدام منطقه باشد؟ محیط دفتر اداری تان در چه اندازه باشد؟ آیا کسب و کارتان به واحد با سند اداری نیاز دارد یا اجاره یک آپارتمان مسکونی با موقعیت اداری مناسب است؟
با مشخص کردن این معیارها، دامنه جستجوی شما محدود می شود. درنتیجه نسبت به خرید یا اجاره ملک اداری تصمیم بهتری خواهید گرفت.
توسعه شهرنشینی و تغییر الگوی کسب و کار
دفاتر کار از سه نوع ملک می توانند استفاده کنند:

• املاک دارای سند اداری که اجازه نصب تابلو را دارند و قیمت بالایی دارند.
• املاکی با موقعیت اداری که سند مسکونی دارند ولی تحت شرایط خاص مالک می تواند دفتر کار را راه اندازی کند.
• املاک مسکونی با موقعیت مسکونی وشرایط مشابه با املاک با موقعیت اداری
قبل از اقدام به خرید یا اجاره ملک اداری تعیین کنید به چه ملکی نیاز دارید. با توجه به نوع کارتان و سرمایه ای که دارید، می توانید نوع ملک اداری را تعیین کنید. سعی کنید از آپارتمانی استفاده کنید که اکثر واحدهای آن اداری باشند.

انتخاب ملک اداری همراه پارکینگ

داشتن پارکینگ برای یک ملک اداری از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر پارکینگ، اگر واحد اداری دارای انباری باشد، می توانید به عنوان یک امتیاز مثبت به حساب بیاورید. به دلیل اینکه دفاتر با کاغذ و پرونده های زیادی سروکار دارند، داشتن کمد دیواری نیز امتیاز ویژه ای خواهد بود.

استفاده از دفاتر اشتراکی

برای شروع تجارت و راه اندازی دفتر اداری نیاز به سرمایه زیادی است. تا زمان رونق گرفتن کسب و کار، ممکن است تعداد کارمندان محدود باشند. به همین دلیل نیازی به دفتر کار با متراژ بالا نیست. از طرفی، پیدا کردن دفاتر با متراژ پایین دشوار است.
این مسئله با پدیده ای بنام دفاتر کار اشتراکی حل شده است. به طوریکه چند شخص یک ملک را خرید یا اجاره می کنند و بصورت اشتراکی از آن استفاده می کنند. بدین ترتیب، هم در هزینه ها صرفه جویی می شود و هم در پیدا کردن دفتر به مشکل مواجه نمی شوید.
برای پیدا کردن شریک، می توانید به بنگاه ها، سایت ها و روزنامه ها مراجعه کنید. نکته قابل توجه این است که در پیدا کردن شریک نیز باید دقت کنید و با اشخاصی که قابل اعتماد باشند اقدام به شراکت کنید.

اخذ سند ملک اداری در کوتاه ترین زمان با املاک سارای

همانطور که در این مقاله، به تفاوت ملک اداری و موقعیت اداری و نکاتی که برای خرید یا اجاره ملک اداری اشاره شد. سپردن تمام مراحل ثبت سند و فرآیند اداری به اداره ای مطمئن لازم است. با سپردن این مراحل به دفتر املاک سارای میتوانید با خیالی آسوده و مطمئن اقدام به ثبت دفاتر تجاری تان کنید.
املاک سارای تمام خدمات املاکی مانند ثبت دفاتر تجاری، اخذ سند زمین های بدون سند و قولنامه، انحصار وراثت املاک و غیره را با درنظر گرفتن شرایط کاری و تجاری شما انجام می دهد.
ثبت دفاتر تجارتی تان را به املاک سارای بسپارید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
طاها جاوید

طاها جاوید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

در این پست می‌خوانیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *